czas trwania umowy najmu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wynajmie (a wstydzisz się zapytać) – czas trwania umowy najmu

Czas trwania umowy najmu. Podejmując decyzję o wynajęciu mieszkania trzeba się zastanowić na jak długo chcemy je wynająć. Umowa najmu może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Umowa najmu zawarta na czas nieoznaczony

Może się wydawać, że umowa zawarta na czas nieoznaczony jest bardziej elastyczna i daje możliwość właścicielowi dowolnego kształtowania czasu trwania najmu. To jednak jest pozorne. Umowa najmu na cele mieszkaniowe podlega przepisom Ustawy o ochronie praw lokatorów, a ta bardzo precyzyjnie określa w jakich przypadkach i terminach taką umowę można wypowiedzieć. Innymi słowy, zawierając umowę na czas nieoznaczony oddajemy lokal w najem bezterminowo. Jeśli najemca płaci i wywiązuje się z innych zobowiązań, to w większości przypadków od jego dobrej woli będzie zależała możliwość zakończenia takiej umowy. Ustawa o ochronie praw lokatorów nie precyzuje natomiast przypadków wypowiedzenia umowy przez najemcę. Może on wypowiedzieć umowę na zasadach określonych w kodeksie cywilnym, który mówi m.in.:

“Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.”

Umowa najmu zawarta na czas oznaczony

Umowa na czas oznaczony kończy się z upływem jej terminu, ale wypowiedzieć ją można wyłącznie w szczególnych przypadkach w umowie wyspecyfikowanych. Dlatego, jeśli podejrzewamy, że taka okoliczność może mieć miejsce, warto ją uwzględnić w kontrakcie i skrupulatnie opisać. Zawierając więc umowę na okres np. dwóch lat zarówno najemca jak i wynajmujący nie mogą w innych przypadkach niż te określone w umowie lub wynikające z przepisów jej wypowiedzieć i w większości sytuacji będzie ona trwała dokładnie dwa lata. To daje większy komfort każdej ze stron, gdyż czas zobowiązania się jest precyzyjnie wskazany. Najemca nie musi w tym czasie martwić się o mieszkanie, a wynajmujący ma stałego lokatora. Jeśli po upływie określonego czasu w umowie obie strony wyrażą wolę jej kontynuacji mogą zawrzeć umowę na kolejny okres. Wystarczy jednak, że jedna ze stron nie będzie chciała kontynuować – najem zakończy się z upływem wskazanego w kontrakcie terminu.

Jaka umowa będzie lepsza dla właścicieli lokali mieszkalnych?

W przypadku umowy na czas nieoznaczony, jej wypowiedzenie przez właściciela może nastąpić tylko w przypadkach określonych w przepisach, a okres wypowiedzenia może wynosić nawet 3 lata. Z tego powodu w przypadku najmu lokali mieszkalnych korzystniejsze dla właściciela jest zawarcie umowy terminowej, która wymaga bezwzględnie formy pisemnej. Jeśli zaniechamy sporządzenia dokumentu na piśmie spowodujemy, że zawarta w formie ustnej umowa jest umową najmu na czas nieoznaczony. Dotyczy to również sytuacji, gdy zaniechaliśmy podpisania kolejnej umowy lub przedłużającego umowę aneksu, kiedy dotychczasowy najemca za naszą zgodą nadal zamieszkuje w lokalu. Z tego powodu właściciele mieszkań powinni skrupulatnie monitorować upływające terminy i z odpowiednim wyprzedzeniem rozpoczynać ewentualną procedurę przedłużania umów, aby nie narazić się na niekorzystne konsekwencje najmu na czas nieoznaczony.

Każdą umowę najmu można rozwiązać również za porozumieniem stron, a także w przypadkach wskazanych w przepisach, ale o tym już w kolejnych częściach.

Możliwość uzyskiwania dodatkowego dochodu sprawia, że wiele osób, które mają wolne lokum decydują się je wynająć, albo inwestują kupując mieszkanie, z góry przeznaczając je na wynajem. Jeśli jesteś jedną z takich osób, albo rozważasz kwestie wynajmu, świetnie trafiłeś. W serii artykułów “Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wynajmie (a wstydzisz się zapytać)” przybliżymy kluczowe aspekty związane z wynajmowaniem lokali mieszkalnych.

Poprzedni artykuł z cyklu: Najem okazjonalny

AS 03-07-2018 Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wynajmie (a wstydzisz się zapytać) – czas trwania umowy najmu

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *